Notice: Undefined index: linkPowrot in C:\wwwroot\wwwroot\publikacje\publikacje.php on line 1275
Publikacje
Pomoc (F2)
[67640] Książka:

Problematyka geodezyjno-prawna w procesie ustalania stanu prawnego nieruchomości w Polsce

(Surveying and legal issues in the process of determination of the legal status of real estates in Poland.)
ISBN:  9788378146988
Wydawca:  Politechnika Warszawska
Rok wydania: 2017
Miejsce wydania:  Warszawa
Liczba stron:  133
Liczba arkuszy wydawniczych:  8.00
 
  Autorzy / Redaktorzy / Twórcy
Imię i nazwisko Wydział Katedra Do oświadczenia
nr 3
Grupa
przynależności
Dyscyplina
naukowa
Procent
udziału
Liczba
punktów
do oceny pracownika
Liczba
punktów wg
kryteriów ewaluacji
Katarzyna Sobolewska-Mikulska Niespoza "N" jednostki50.00.00  
Agnieszka Cienciała orcid logo WiŚGiEKatedra Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami*Takzaliczony do "N"Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka5080.0056.57  

Grupa MNiSW:  Autorstwo monografii z listy wydawnictw 2019
Punkty MNiSW: 80



Słowa kluczowe:

gospodarka nieruchomościami  regulacja stanu prawnego nieruchomości  ustalanie stanu prawnego nieruchomości  mapy do celów prawnych  dokumentacja geodezyjno-prawna  nieuregulowany stan prawny nieruchomości 



Streszczenie:

Gospodarka nieruchomościami i kataster stanowią bardzo istotne i dynamicznie zmieniające się zagadnienia w szeroko pojętej geodezji [Sobolewska-Mikulska et al, 2014]. Jednym z najbardziej złożonych i trudnych zadań z zakresu gospodarki nieruchomościami w Polsce jest regulacja stanu prawnego nieruchomości. Podlegają jej zarówno nieruchomości Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, jak i nieruchomości stanowiące własność osób prywatnych. Przyczyn powstania problemu nieuregulowanego stanu prawnego nieruchomości jest bardzo wiele. Wśród najistotniejszych czynników należy wymienić brak właściwego udokumentowania prawa własności do nieruchomości, brak synchronizacji oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej oraz w katastrze, czasochłonność koniecznych do przeprowadzenia postępowań administracyjnych i sądowych, a także wieloletnie zaniedbania w zakresie porządkowania sytuacji prawnej nieruchomości.
W Polsce procedury regulacji stanów prawnych nieruchomości państwowych oraz będących we władaniu Skarbu Państwa rozpoczęto na szerszą skalę dopiero w 1989 r. wraz z transformacją ustrojową i procesem przekształceń własnościowych [Gdesz, Trembecka, 2011]. Od tego czasu proces ten jest kontynuowany, a znaczna intensyfikacja prac nastąpiła wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego [Ustawa, 2007]. Podejmowane są różne, choć niejednokrotnie niewystarczające, działania mające na celu uregulowanie stanu prawnego nieruchomości, a niosące zapotrzebowanie na dokumentację geodezyjną - mapy do celów prawnych.
W monografii przedstawiono obecny stan wiedzy dotyczącej prawnych i geodezyjnych aspektów regulowania stanu prawnego nieruchomości w Polsce oraz sporządzanych do tego celu opracowań geodezyjnych. Przybliżono skalę i przyczyny zjawiska nieuregulowanego stanu prawnego oraz możliwości naprawy tej sytuacji, a także wyszczególniono wymagania stawiane sporządzanej dokumentacji geodezyjno-prawnej.