Notice: Undefined index: linkPowrot in C:\wwwroot\wwwroot\publikacje\publikacje.php on line 1275
Publikacje
Pomoc (F2)
[1555] Książka:

Regionalna Strategia Innowacji Województwa Świętokrzyskiego na lata 2005-2013, Praca zbiorowa

Wydawca:  Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Rok wydania: 2004
Miejsce wydania:  Kielce
Liczba stron:  125
Liczba arkuszy wydawniczych:  6.25
 
  Autorzy / Redaktorzy / Twórcy
Imię i nazwisko Wydział Katedra Procent
udziału
Liczba
punktów
Ilona Molenda-Grysa orcid logoWZiMKKatedra Zarządzania i Marketingu*177.00  
Z. Olesiński17.00  
Krzysztof Grysa orcid logoWZiMKKatedra Informatyki i Matematyki Stosowanej**177.00  
Z. Kuleszyński17.00  
Z. Szczepańczyk17.00  
A. Predygier17.00  

Grupa MNiSW:  Autorstwo monografii naukowej w języku polskim
Punkty MNiSW: 14


Pełny tekstPełny tekst    


Streszczenie:

W Unii Europejskiej regiony stają się obszarami ogniskowania umiejętności kreowania wiedzy i uczenia się nowej, globalnej, gospodarki opartej na wiedzy. W efekcie stają się one regionami uczącymi się. Te regiony uczące się stają się coraz ważniejszymi formami ekonomicznych reprodukcji i technologicznych organizacji w gospodarce globalnej.
Podstawą kształtowania Regionalnej Strategii Innowacji są wytyczne Strategii Lizbońskiej przyjęte przez Radę Unii Europejskiej w marcu 2000 roku w Lizbonie, które podkreślają rolę wiedzy w procesie rozwoju konkurencyjności gospodarki regionalnej: „...rzeczywiste bogactwo – rozumiane jako efektywność gospodarowania, konkurencyjność przemysłowa i zatrudnienie - pochodzi nie tylko z produkcji dóbr materialnych, ale też z produkcji, transformacji i wykorzystania wiedzy. Szczegól-nie w kontekście rosnącej roli odgrywanej przez sektor usług w działalności gospodarczej, wiedza posiada podstawowe i strategiczne znaczenie”1.
Proces globalizacji gospodarki, postęp techniczny i ambitna polityka Unii Europejskiej w za-kresie rozwoju gospodarki opartej na wiedzy wywołują nowe wyzwania tak dla Polski jako kraju jak i dla jej regionów. Czynnik bazy naukowo-badawczej i edukacyjnej, stanowiący - obok czynnika do-stępności komunikacyjnej i warunków środowiskowych - oparcie dla procesów innowacyjnych, będzie miał decydujące znaczenie w procesie podnoszenia konkurencyjności gospodarki w Polsce.
W świetle tych tendencji podjęto decyzję o wsparciu powstających w Polsce Regionalnych Strategii Innowacji (RSI) ze środków budżetowych Ministra Nauki. Regionalne Strategie Innowacji stanowić będą podstawę do opracowania Narodowej Strategii Innowacji (NSI) Polski. RSI tworzone są na podstawie analizy porównawczej potrzeb technologicznych przedsiębiorstw oraz możliwości i potencjału sektora badawczego w zakresie technologii, organizacji, zarządzania, finansów i szkolenia. RSI mają na celu wspomaganie władz lokalnych we wdrażaniu efektywnego systemu wspierania innowacyjności w regionie, budowanie partnerstwa i współpracy pomiędzy jednostkami naukowymi i przemysłem oraz wzmocnienie i wykorzystanie potencjału regionalnego sektora akade-mickiego i naukowo-badawczego dla rozwoju przedsiębiorczości i wzmocnienia konkurencyjności województwa. Narodowa Strategia Innowacji będzie wynikiem integracji Regionalnych Strategii In-nowacji. Jej celem będzie zapewnienie koordynacji działań pomiędzy administracją rządową i samo-rządową, podejmowanych na rzecz wzrostu innowacyjności.