Notice: Undefined index: linkPowrot in C:\wwwroot\wwwroot\publikacje\publikacje.php on line 1275
Publikacje
Pomoc (F2)
[27873] Książka:

Utrzymanie czystości w gminie

ISBN:  978-83-63792-56-5
Wydawca:  Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej
Rok wydania: 2013
Miesiąc wydania: Wrzesień
Miejsce wydania:  Kielce
Seria wydawnicza:  Podręczniki akademickie Politechniki Świętokrzyskiej
Liczba stron:  158
Liczba arkuszy wydawniczych:  10.00
 
  Autorzy / Redaktorzy / Twórcy
Imię i nazwisko Wydział Katedra Procent
udziału
Liczba
punktów
Jolanta Latosińska orcid logoWiŚGiEKatedra Geotechniki, Geomatyki i Gospodarki Odpadami*100.00  

Grupa MNiSW:  Autorstwo monografii naukowej w języku polskim
Punkty MNiSW: 0


Spis treści     Opis na stronie wydawcy    


Streszczenie:

Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Działania gminy obejmują m.in.: utrzymanie czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, składowisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
Ustawa o gospodarce komunalnej określa zasady i formy gospodarki komunalnej jednostek samorządu terytorialnego, realizowanej w celu wykonywania przez gminę zadań własnych. Gospodarka komunalna określona jest jako świadczenie usług o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia
usług powszechnie dostępnych. Gospodarka komunalna może być prowadzona przez jednostki samorządu terytorialnego w formach samorządowego zakładu budżetowego lub spółek prawa handlowego. Jednostki samorządu terytorialnego mogą powierzać wykonanie zadań z zakresu gospodarki komunalnej osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej z uwzględnieniem przepisów ustaw określonych w Ustawie o gospodarce komunalne.
Prawo ochrony środowiska określając zasady ochrony środowiska oraz warunki korzystania z jego zasobów, definiuje obowiązki organów administracji, zasady ustalania kosztów korzystania ze środowiska oraz zasady ustalania warunków: ochrony zasobów środowiska, wprowadzania substancji lub energii do środowiska.
Według Ustawy o odpadach, każdy kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić przy użyciu takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na życie i zdrowie ludzi oraz na środowisko, w tym przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użycia. Odpady powinny być zbierane w sposób selektywny oraz w pierwszej kolejności poddawane recyklingowi, odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania.