Notice: Undefined index: linkPowrot in C:\wwwroot\wwwroot\publikacje\publikacje.php on line 1275
Publikacje
Pomoc (F2)
[25384] Książka:

Teoria konstrukcji uszczelnień bezstykowych

ISBN:  978-83-88906-37-4
Wydawca:  Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej
Rok wydania: 2008
Miesiąc wydania: Sierpień
Miejsce wydania:  Kielce
Seria wydawnicza:  Podręczniki akademickie Politechniki Świętokrzyskiej
Liczba stron:  443
Liczba arkuszy wydawniczych:  30.00
 
  Autorzy / Redaktorzy / Twórcy
Imię i nazwisko Wydział Katedra Procent
udziału
Liczba
punktów
Włodzimierz A. Marcinkowski50.00  
Czesław Kundera orcid logoWMiBMKatedra Technologii Mechanicznej i Metrologii*5012.00  

Grupa MNiSW:  Autorstwo monografii naukowej w języku polskim
Punkty MNiSW: 12


Spis treści     Opis na stronie wydawcy     biblioteka PŚk    
Słowa kluczowe:

uszczelnienie  uszczelnienia  ruchowe uszczelnienia szczelinowe 



Streszczenie:

Uszczelnienia spełniają bardzo ważne funkcje w budowie oraz eksploatacji maszyn i urządzeń. Tradycyjnie chronia one srodowisko przed wyciekiem substancjiszkodliwych z maszyn oraz zabezpieczają wnętrze maszyn przed oddziaływaniem zanieczyszczeń z otoczenia. W przypadku maszyn wirnikowych wpływają również na stan dynamiczny zespołu wirującego.
Teoria uszczelnien oraz ich konstrukcja i techniki uszczelniania stanowią obecnie w pełni ukształtowaną i dynamicznie rozwijajacą się specjalność (dyscyplinę) naukową. Jej rozwój jest wymuszony przez nowe technologie głównie w przemyśle chemicznym, a szczególnie energetyce, w których procesy przebiegają przy coraz wyższym ciśnieniu i temperaturze czynnika roboczego. Rozwój ten jest również stymulowany przez prawodawstwo, które w trosce o stan srodowiska wymusza wysoki poziom szczelności i trwałości wezłów uszczelniających. O coraz większym znaczeniu techniki i teorii uszczelniania swiadczą organizowane cykliczne międzynarodowe konferencje naukowe oraz liczne publikacje naukowe w uznanychczasopismach.
Podrecznik jest poswięcony głównie ruchowym uszczelnieniom szczelinowym, które zajmują szczególne miejsce wsród bezstykowych uszczelnień zespołów wirujących (wałów, wirników). Osobliwość tych uszczelnień polega na tym, że jednoczesnie mogą one spełniać funkcje uszczelnień oraz podpór hydrodynamicznych. Wynika z tego szeroki zakres problemów związanych z ich obliczeniami i projektowaniem. Jeżeli przyjmiemy funkcję uszczelnienia jako dominujacą, wówczas charakterystycznym wskaźnikiem będzie wartość przecieku. W przypadku uszczelnienia spełniającego również rolę podpory hydrodynamicznej, przeciek jest istotny, ale często o wiele ważniejsze znaczenie maja własności spreżysto-tłumiące, które wpływają na stan dynamiczny całego zespołu wirującego. Z kolei, charakterystyki dynamiczne zależą od warunków brzegowych oraz predkosci scianek tworzących szczelinę, przy czym jedna ze ścianek stanowi wirujący wał lub wirnik. W ten sposób, uszczelnienia i wirnik (lub zespół wirujacy) stanowią jeden zamkniety układ hydromechaniczny.

Celem ksiażki jest zapoznanie potencjalnych czytelników, tj. studentów, pracowników nauki, konstruktorów i eksploatatorów maszyn wirnikowych z problemami teorii i praktyki uszczelnień szczelinowych – najbardziej rozpowszechnionych uszczelnień bezstykowych. Książka jest przeznaczona, przede wszystkim, dla studentów specjalnosci dynamika i wytrzymałość maszyn przepływowych, ale również może być przydatna dla studentów innych specjalności budowy maszyn, a także specjalistów z zakresu maszyn wirnikowych, chcących zapoznać się z problemami hydrodynamiki przepływów w szczelinach dławiących.